Hlavní obsah

OBRAZEM: dostaveníčko naháčů v Lyonu

Město Lyon na jihovýchodě Francie se v neděli proměnilo ve středisko naháčů. Americký fotograf Spencer Tunick tam vyzval dobrovolníky, aby se pro umělecké účely vysvlékli na veřejnosti donaha. Poslechlo ho přes 1500 žen a mužů.

OBRAZEM: dostaveníčko naháčů v Lyonu

"Nesmějte se a buďte zticha," zavelel do megafonu fotograf naháčům v neděli ráno v sedmém lyonském okrsku v přístavu Edouard-Herriot. Lidé se tam začali scházet již ve čtyři ráno - přišli ještě oblečení, po východu slunce začaly padat první kusy na zem. Nejprve v řadách zavládl stud a prvotní šok, pak šlo vše samo. Jediný oblečený zůstal fotograf. Na akci dohlížely bezpečnostní složky, jejíž členové se očividně dobře bavili.

Atmosféra vládla příjemná, když však Tunick vyzval naháče, aby si lehli na studený a vlhký beton, pak vstali, couvali, popoběhli, některým došla trpělivost a chtěli mít vše za sebou. "Rychle! Dělej!" ozývalo se hloučkem. Tunick byl i tak po vykonání díla nadšen a velmi spokojený.  

Na oplátku dobrovolníkům Tunick věnoval knihu svých fotografií v limitované edici. Akce se zúčastnili také mladší osmnácti let, ti však potřebovali písemný souhlas jednoho z rodičů.

:. Jak Tunick zavelel, tak se stalo. Foto: REUTERS/Robert Pratta

:. Ležení na studeném betonu není příliš příjemné. Foto: REUTERS/Robert Pratta

:. Co by ale neudělali pro umělecké účely... Foto: ČTK/AP

:. Zástup naháčů v Lyonu plní příkazy fotografa. Foto: REUTERS/Robert Pratta

:. Poslouchají všichni. Foto: REUTERS/Robert Pratta

:. Město zaplavili nahatí. Foto: REUTERS/Robert Pratta

:. Fotografův úmysl se nakonec vydařil.. Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků