Hlavní obsah
 

O záchranu žraloka obrovského se přičinili indonéští rybáři

V neděli 26. července se na pláži v indonéské provincii Aceh odehrála dramatická podívaná. Místní obyvatelé se totiž pokoušeli osvobodit žraloka obrovského, který zůstal uvězněný v natažených sítích. Záchrana se podařila a majestátní paryba mohla odplout zpátky do oceánu.

 
O záchranu žraloka obrovského se přičinili indonéští rybáři

Na záběrech je vidět, jak se žralok zmítá ve vlnách a pokouší se dostat z rybářských sítí, vë kterých uvíznul. Ihned k němu přispěchala skupinka místních, která se ho pokoušela osvobodit. To se nakonec podařilo až s pomocí nedaleké rybářské lodě, která odvlekla žraloka hlouběji do vody, kde se podařilo síť rozříznout a parybu vypustit.

„Díky bohu. Žraloka se nám podařilo dostat zpátky do moře,“ řekl k incidentu pro agenturu AP Akmaluddin, starosta nedaleké vesnice Blangpadang.

Čin jejích obyvatel byl oceněn i indonéským ministerstvem námořnictví a rybolovu. To rybáře ze západního Acehu uvedlo jako příklad, kterým by se měli řídit i ostatní napříč všemi indonéskými provinciemi.

Žralok obrovský je největším soudobým žralokem. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů. Předpokládá se, že řada starších žraloků bude delších než 14 metrů a bude dosahovat hmotnosti až 30 tun. Živí se převážně planktonem a malými rybami.

Právě sezóna krevet láka v současnosti žraloky k indonéskému pobřeží. Tvor, který je zároveň největším obratlovcem, který nepatří mezi savce, se vyskytuje na seznamu ohrožených druhů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků