Hlavní obsah
 

Mostecké věže na Karlově mostě se o víkendu spojí laserovými paprsky

Mezinárodní den světla připadá sice až na pondělí, organizátoři Signal Festivalu se ho ale rozhodli oslavit už v pátek a v sobotu. Na Karlově mostě bude tak ve večerních hodinách k vidění laserový paprsek.

 
Mostecké věže na Karlově mostě se o víkendu spojí laserovými paprsky

Právě zde totiž Signal Festival rozsvítil v roce 2013 svá světla poprvé.

Letos jeho pořadatelé slaví 10 let fungování akce a Mezinárodním dnem světla zahájí pestrou celoroční oslavu tohoto výročí. Paprsky vytvořil vizuální umělec Jan Radil.

Pořadatelé Signal Festivalu spolupracují s týmem vědců z výzkumného centra ELI Beamlines, které se zaměřuje na laserové technologie. Právě ve spolupráci s nimi proběhne laserová exhibice na Karlově mostě.

„Připravili jsme instalaci dvou laserů, která propojí oba břehy Vltavy, tak jako je propojuje Karlův most,“ vysvětlil Novinkám vedoucí výzkumného centra Roman Hvězda.

Mezinárodní den světla zahájilo UNESCO v roce 2017.

Foto: Novinky

Laserový paprsek bude spuštěn v pátek a v sobotu vždy ve 20 hodin a vidět bude až do půlnoci.

Podle slov ředitele festivalu Martina Pošty je společným cílem obou skupin upozornit na klíčový význam vědy pro celou společnost.

Lasery také zasvítí v barvách ukrajinské vlajky modré a žluté jako vyjádření podpory pro Ukrajinu, na jejímž území stále probíhá válka.

Pořadatelé Signal Festivalu se ve své tvorbě zaměřují na propojení staré architektury a nových technologií, rádi své světelné show promítají v ulicích staré Prahy, a i na jiných místech České republiky.

Vrchol oslav 10. výročí proběhne tradičně na podzim v datech 23. až 26. října.

V pátek a v sobotu bude na Karlově mostě k vidění světelná instalace.

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků