Hlavní obsah
Pláž Daugavgrīva (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Moře vyvrhlo na lotyšskou pláž zbytky záhadné britské lodi z 19. století

Na lotyšské pláži Daugavgrīva na severozápadě hlavního města Rigy byly odhaleny zbytky trupu neznámé lodě. Experti se podle materiálu, ze kterého je trup vyrobený, domnívají, že jde o 150 až 200 let starou loď. Nejspíš šlo o plavidlo královského námořnictva hlídkujícího v Baltském moři či kupeckou loď schopnou plout na dlouhé vzdálenosti.

Pláž Daugavgrīva (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Moře vyvrhlo na lotyšskou pláž zbytky záhadné britské lodi z 19. století

Zhruba v polovině září našli lidé na pláži v hlavním lotyšském městě fragment vyplavené staré lodi. Po vyřízení všech patřičných povolení se začátkem října pustili expertní tým Rižského přístavu do práce a zjistili, že část trupu byla vyplavena již před nějakým časem a pláž ukrývá podstatně větší část lodi, než se původně myslelo.

Fragment trupu je zhruba 11 metrů dlouhý a tři metry široký. Odborníci se zatím pouze dohadují, jakou loď vlastně objevili. Vzhledem k tomu, že trup je vyroben z dubu, s největší pravděpodobností se jedná o britskou loď z první poloviny 19. století.

Britské impérium tehdy vládlo mořím a trupy lodí vyrábělo právě z dubu. Jen královské námořnictvo spotřebovalo ročně zhruba 60 tisíc tun dubového dřeva (v Británii to bylo celkově ročně kolem 250 tisíc tun). Nález měděného nýtu pak svědčí o tom, že dřív byl trupu pokryt měděnými pláty, které sloužily k ochraně trupu pod hladinou, což by rovněž svědčilo pro teorii o lodi britské výroby.

Experti se domnívají, že může jít o pozůstatky hlídkové lodi královského námořnictva či britské kupecké lodi. „Vypadá to, že se neplavila pouze Baltským a Severním mořem, ale byla i na delších výpravách do tropů,“ uvedl mluvčí Rižského přístavu. Podle délky nalezeného fragmentu však nelze bezpečně určit, o jaký typ lodi se jednalo.

Další průzkum byl zatím pozastaven, aby se předešlo případným škodám na unikátním nálezu. Archeologové mezitím vytvořili přesný 3D model nálezu, podle kterého se rozhodnou o dalším postupu. Trup byl mezitím opět zasypán pískem, aby dřevo zůstalo zachováno jako doposud. Loď tedy nadále zůstává záhadou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků