Hlavní obsah
Návštěvníci výstavy Zona Maco v Mexiku Foto: Profimedia.cz

Kritička zničila uměleckou instalaci za půl milionu. Navrhla neotřelé řešení

Umění, to je někdy pořádně zapeklitá záležitost. Zvlášť když se jedná o výtvory umělců, ve kterých je potřeba hledat opravdu hluboký smysl. Jednu takovou instalaci údajným nedopatřením zničila v sobotu v Mexiku na výstavě Zona Maco kritička Avelina Lésperová, informovaly servery The Guardian a BBC. Lésperová přispěchala s nápadem, že by galerie mohla považovat rozbití díla za jeho evoluci.

Návštěvníci výstavy Zona Maco v Mexiku Foto: Profimedia.cz
Kritička zničila uměleckou instalaci za půl milionu. Navrhla neotřelé řešení

Na výstavě v Mexiku bylo k vidění dílo od tamního umělce jménem Gabriel Rico. Dílo bylo tvořeno ze skleněné tabule, v níž byl umístěn kámen, fotbalový míč či tenisový míček.

Kritička Avelina Lésperová však s dílem nebyla spokojena a v rámci dehonestace díla k němu přistoupila blíž a položila na něj prázdnou plechovku od limonády, aby vyjádřila svoje pohrdání dílem.

Jakmile se však přiblížila, skleněná tabule se rozpadla a střepy se rozsypaly všude okolo. „Bylo to, jako by mě to dílo slyšelo a raději samo spadlo,” uvedla Lésperová.

Někteří návštěvníci se dokonce domnívali, že rozbití skleněné tabule bylo součástí expozice. Lésperová pak navrhla, že by galerie měla sklo nechat rozbité, což by dokazovalo jakousi evoluci díla, uvedl server The Guardian.

Později se kritička za svůj čin omluvila, podle galerie se jednalo zřejmě o nehodu, přesto bylo chování Lésperové odsouzeno. „Přišla k dílu moc blízko bez ohledu na to, že by jej mohla zničit,” uvedla galerie.

Jestli bude muset kritička nahradit škodu, zatím není jasné, rozhodne se až po debatě galerie s umělcem, jemuž dílo oceňované na 20 tisíc dolarů (460 tisíc korun) patřilo. Lésperová již nabídla pomoc při opravě tabule.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků