Hlavní obsah

Kim Čong-il se označil za internetového experta

Vůdce Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) během pátečních jednání s prezidentem Jižní Koreje sám sebe označil za internetového experta. Samotářský lídr KLDR to uvedl poté, co prezident Jižní Koreje Ro Mu-hjon navrhl, že by měly mít jihokorejské firmy v průmyslové zóně Severní Koreji možnost používat internet.

Kim Čong-il se označil za internetového experta

Průmyslová zóna v severokorejském městě Kesong bude moci využívat internetového připojení. Povolil to prý sám vůdce KLDR Kim Čong-il. O tomto průlomovém rozhodnutí informovala agentura Jonhap, bez citace jakéhokoliv zdroje.

"Jsem také internetový expert. Je v pořádku, pokud bude mít přístup k internetu průmyslová zóna, ale pokud by se k připojení dostali i jiné části KLDR, vzniklo by mnoho problémů. Pokud je ovšem problém takto adresný, nevidím důvod, proč se v tomto směru neotevřít," řekl dle agentury Jonhap Kim Čong-il.

Toto setkání, mezi oběma státy teprve druhé v historii, přineslo nový pakt, který umožní v KLDR stavbu nové ekonomické zóny a stejně tak i rozšíření té stávající kesongské.

Severní Korea je jedním z nejuzavřenějších států na světě s totalitním režimem u moci, který kontroluje všechny odchozí informace a zprávy ze země. Rádia a televize mohou v KLDR přijímat pouze státní vysílání a obyčejní lidé nesmí používat ani mobilní telefony, natož pak internet.

Kim Čong-il si i zavtipkoval

Elita, která stát vede, ovšem pravidelný přístup k informacím "zvenčí" má. Když byla v roce 2000 na návštěvě KLDR Madeleine Albrightová, tak ji údajně Kim Čong-il požádal o její e-mailovou adresu. Vůdce KLDR prý navíc během jednání s jižními sousedy nadhodil vtípek směrem k důležitým tajným rozhovorům mezi Jižní Koreou a prezidentem USA Georgem Bushem. Prý si jejich obsah přečetl na internetu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků