Hlavní obsah
 

Jako když vypouštíte vanu. Sicílie zažila meteotsunami

V sicilském přístavu San Leone to v minulých dnech vypadalo, jako kdybyste vytáhli špunt z vany. Voda začala náhle klesat, až začaly být zřetelné kameny na mořském dně. Podívanou způsobil přírodní jev, kterému místní říkají „marrobbio“.

 
Jako když vypouštíte vanu. Sicílie zažila meteotsunami

To, čemu Sicilané říkají „marrobbio“, se ve skutečnosti nazývá meteorologické tsunami, nebo také meteotsunami. K jejímu vzniku dochází vlivem rychlé změny tlaku na moři. K této změně může dojít vlivem prudké bouřky, nebo při přechodu fronty.

Během relativně krátké doby se dokáže změnit výška hladiny o 2–5 cm (1 hPa změní výšku hladiny o cca 1 cm). Vzniklé vlny se dají do pohybu a za určitých okolností mohou u pobřeží narůst do mnohem větší výšky. Podobně jako klasické tsunami se tyto vlny zvedají se snižující se hloubkou moře. Největší výšky pak dosahují v dlouhých a úzkých zátokách.

Podle organizace pro ochranu životního prostředí Mereamico, které patří autorství videa, se „marrobbio“ odehrává především na jaře a na podzim. „Hladina moře se takto zvyšuje po zemětřesení nebo před vlnou tsunami, nic takového ale na Sicílii hlášeno nebylo,“ sdělil pro agenturu AP mluvčí organizace.

Podle místních médií byl tento jev zaznamenán během 28. a 29. května také v dalších částech Sicílie a na ostrovech Pelagie. Hladina moře se však po krátké době vrátila k normálu. Meteotsunami tedy není nic výjimečného, ale může jít o zajímavý zážitek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků