Hlavní obsah
Mrtvý potkan na ulici v New Yorku. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Jak na přemnožení potkanů? V New Yorku vyzkoušejí antikoncepci

New York ve snaze vypořádat se s přemnožením potkanů brzy vyzkouší sterilizační prostředek blokující ovulaci samic těchto hlodavců. Představitel městských zdravotních úřadů podle agentury AFP uvedl v pondělí, že test bude nejprve proveden v malém měřítku, aby se vyzkoušela účinnost výrobku.

Mrtvý potkan na ulici v New Yorku. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Jak na přemnožení potkanů? V New Yorku vyzkoušejí antikoncepci

Tato látka je tekutá a výrobce z Arizony ujišťuje, že není nebezpečná pro životní prostředí a že potkaní samice účinně sterilizuje.

Potkani v New Yorku představují z hlediska veřejného zdraví velký problém. Dokážou se rozmnožovat úžasnou rychlostí a celé legie hlodavců bývají často k vidění u pytlů s odpadky na chodnících anebo v metru. Městská legenda tvrdí, že potkanů je v New Yorku přinejmenším stejně jako lidí, tedy 8,5 miliónu, ale univerzitní studie z roku 2014 odhadla jejich počet na dva milióny.

Každopádně počet stížností na potkany od roku 2015 výrazně vzrostl a radnice posílila program hubení hlodavců: počet pověřených pracovníků vzrostl z devíti na 50 a přidělené finance se zvýšily o 2,9 miliónu dolarů (asi 73 miliónů Kč).

V únoru se tři lidé nakazili leptospirózou, což je nemoc velmi vzácná u lidí, ale běžná u hlodavců. Jeden z pacientů na tuto „krysí žloutenku“ zemřel.

Městský program počítá s vytipováním „potkaních rezervací“, kde bývá jejich koncentrace největší, a pokládáním návnad. Město pořádá také školení pro vlastníky budov, nájemce a domovníky, jak si s problémem nejlépe poradit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků