Hlavní obsah
Semafory v Rajhradicích brzdí řidiče Foto: Jiří Smutný

Antarktidu čeká srážka ledových titánů

V Antarktidě se schyluje ke gigantické kolizi - do výběžku pevninského ledovce má totiž v příštích dnech narazit kra veliká zhruba jako Brdy. "Bude to srážka Titánů - prudká a neobvyklá událost," řekl Robert Bindshadler, výzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Semafory v Rajhradicích brzdí řidiče Foto: Jiří Smutný
Antarktidu čeká srážka ledových titánů

Obří hora ledu 160 km dlouhá a 40 km široká narazí podle amerických expertů do pevniny nejpozději v sobotu 15. ledna. Pokud kra, označovaná B-15A, nabere rychlost, může podle Bindshadlera urazit Drygalského ledový jazyk vybíhající do Rossova moře u Scottova pobřeží. Většímu nárazu jazyk údajně nikdy nečelil.

B-15A je největším úlomkem mnohem větší kry, která se oddělila od Rossova šelfového ledu v březnu 2000, uvedla NASA. Vědci se domnívají, že se tak stalo v rámci 50 až 100letého přírodního cyklu, v němž se šelf velikosti území Texasu ulamuje.

Cestu brázdil ledoborec Polar Star

Kra B-15A letos zablokovala hladinu u McMurdo, která zůstala zamrzlá, jelikož se kusy ledu nemohly odplavit na moře. To ovšem ohrozilo populaci tučňáků, protože se jim cesta za potravou o hodně prodloužila. Cestu k americké základně v McMurdo, odkud jsou zásobovány americké výzkumné stanice v Antarktidě, musel prorazit ledoborec Polar Star, který se připlavil až ze Seattlu v severozápadním státě Washington.

Očekávaná srážka v Antarktidě bude podle NASA tak velká, že nejlepším "křeslem" k jejímu sledování by bylo místo v družici. Experti však stále připouštějí, že pohyb obří kry mohou ještě ovlivnit směr větru a mořských proudů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků