Patera si nakonec nechal narůst i bradku, protože se nerad holí. Té ho holička zbavila nejdříve. Potom rozhodčí agentury Dobrý den naposledy vous přeměřili a zaznamenali do protokolu 86 centimetrů. Následovalo stříhání mužné ozdoby a potom i holení brady. K dokonání všeho si Patera nechal strojkem probrat i vlasy.

Po aktu, který sledovaly desítky novinářů, omládl o několik let, ale pocítil průvan na bradě i obličeji. Na zimu už má připraveného kulicha. "Cítím hezký vánek. To byla dřív taková izolační clona: přes léto vousy chladily, v zimě hřály. Uvidíme, co bude dál," řekl se smíšenými pocity.

Zarůst se nechal, když si rodina vzala půjčku na dům, oholit se chtěl, až ji splatí. Potom přišel ale druhý úvěr a kníry se prodlužovaly. Několikrát je chtěl oholit, nikdy k tomu nedošlo. I dceru k oltáři nakonec vedl zarostlý. O vousy podle manželky Aleny nijak zvlášť nepečoval. "Co na hlavu, to na bradu, potom je vykartáčoval a vyčesal," popsala.

Největší potíže při jídle? "Tak to byly polévky nebo omáčky, a ty já rád," řekl. "Anebo takový polárkový dort či chlebíčky... to jsem měl vždycky půlku na vousech," směje se.

O kus rekordních vousů přišel při pálení nepořádku. Kuřákem totiž není 16 let. "Dával jsem pozor, ale otočil se vítr a neštěstí bylo dokonané. Nebylo to mojí nešikovností - příroda, mocná čarodějka, zasáhla," konstatoval.

Na operaci sympatický rekordman, jenž se živí farmařením, půjde v pondělí. Zlomil si žebra a při rentgenu zjistili, že tam má "nějakého prevíta." Převáděl ovce k beranovi a jedna ho porazila.