Malého Georgije porodila náhradní matka, a zamotala tak hlavu právním expertům, protože takový způsob příchodu občanů na svět ruský právní řád prostě nezná.

Georgijův biologický otec Andrej Zacharov podlehl před devíti lety rakovině v nemocnici v izraelském Tel-Avivu. Tamní pacienti povinně odevzdávají vzorky pohlavních buněk ke zmrazení.

Vnuk se narodil před dvěma měsíci

Když se to Jekatěrina Zacharovová dozvěděla, rozhodla se podstoupit administrativní martyrium a nakonec získala buňky i pomoc ruských specialistů. Její vnuk se narodil už před dvěma měsíci.

Podle lékařů nebyl "vznik dítěte" problém. "Z pohledu naší technologie nešlo o nic složitého, je to ale komplikovaná životní situace," poznamenal Sergej Balezin, vedoucí laboratoře ruského Střediska umělého oplodnění.

Babička bude dítě vychovávat sama

O narození babičce řekli telefonem přímo z porodního sálu. "Málem jsem upadla do mdlob. Představte si to - kolik jsem se načekala, čím vším jsem prošla - a teď uslyším ten dětský pláč!" rozplývala se.

Vychovávat svého vnuka, který je prý věrnou kopií jejího syna, hodlá svérázná babička sama. A až vyroste, bude mu vyprávět historii jeho narození. Nebudou v ní žádní čápi, naopak bude o laboratorních zkumavkách.