Přestože je riziko zemětřesení v Toskánsku poměrně malé, v minulosti byly zaznamenány otřesy půdy až do výše šesti stupňů Richterovy stupnice.

Speciální nárazuvzdorná plošina navržená odborníkem na seismické jevy Lucianem Marchettim je velmi důmyslným systémem tlumičů, kol a nosníků, které umožní 5,5 tuny těžké soše vychýlit se z původní polohy až o několik centimetrů.

Socha má praskliny

Již některé dřívější studie upozornily na to, že kotníky Davida mohou být příliš slabé. Na místech, které nesou váhu sochy, jsou vidět praskliny. Ty měly vzniknout tím, že více než sto let stála socha nakloněná dopředu na hlavním florentském náměstí. Do muzea byl David přemístěn až v roce 1873.

V současnosti není David v nebezpečí

Ředitel muzea Galleria dell' Academia, v němž je nyní socha umístěna, oznámil, že odborníci zatím Marchettiho návrh zvažují. "V současné době není David v ohrožení, pokud se ale opatření proti zemětřesení ukáží jako nezbytná, svoláme do Florencie špičkové experty z celého světa," oznámil.

Michelangelo pracoval na soše tři roky a předal ji městu v roce 1504 -symbolicky měla představovat Florencii, která byla navzdory své malé rozloze schopna čelit mnohem větším městským státům.