Autorem článku Supervoják pro války budoucnosti je plukovník Nikolaj Poroskov, který odkazuje na výzkumy prováděné v bývalém Sovětském svazu v 80. letech minulého století. Speciální ruské jednotky prý později využívaly poznatky sovětských expertů ve válkách proti čečenským separatistům.

S pomocí parapsychologických metod by podle Poroskova mohla ruská armáda odhalovat záměry nepřítele, provádět „neverbální výslechy” a prohlédnout protivníka skrz naskrz.

Parapsychologie je výmysl a pseudověda.Jevgenij Alexandrov

Poroskov rovněž uvádí, že metoda parapsychologie již byla testována na zvířatech. „Dali neverbální příkaz delfínům a ti jej provedli. Ukázalo se, že je to aplikovatelné i na člověka, dokonce i na stroje. S pomocí parapsychologie je možné napadnout počítačové programy, odposlouchávat konverzace či přerušit televizní a rozhlasové vysílání,” píše plukovník v časopise, který vychází v nákladu zhruba 10 tisíc výtisků měsíčně.

V prohlášení dále pokračuje, že byl úspěšně proveden test čtení textu v cizím jazyce, který byl ukryt uvnitř uzamčeného trezoru.

Bojová parapsychologie prý pomáhá při výuce jazyků, umožňuje delší dobu nejíst a nespat a usnadňuje dokonce léčbu zranění. Parapsychologickými metodami by Rusové mohli bojovat i proti teroristům, protože by mohli včas odhalit jejich plány. Možné by bylo dálkově ovládat techniku a číst tajné dokumenty uzamčené v sejfech.

Naprostá pohádka

Agentura RBK, která na Poroskovův článek upozornila, požádala o komentář člena vedení ruské akademie věd Jevgenije Alexandrova. „Parapsychologie je výmysl a pseudověda. Naprostá pohádka. Už v mnoha zemích světa probíhaly výzkumy a všude skončily stejným závěrem. Neexistuje žádný zaznamenaný případ, je to jen způsob, jak tahat peníze ze státního rozpočtu,” uvádí svůj pohled na věc Alexandrov.

Putin varoval před opakováním chyb komunistů

Stejně skepticky se k parapsychologii staví i Český klub skeptiků Sisyfos. Ten na svých webových stránkách popisuje parapsychologii jako „pseudovědu, založenou na mylném předpokladu o možnosti mimosmyslových kontaktů a dosud neznámé síly, která je má zprostředkovat. Experimenty provedené na seriózních pracovištích nepotvrdily ani existenci parapsychologických jevů ani existenci dosud neznámé síly.”