Na potemnělé obloze vykvetl nádherný světelný mrak ne nepodobný hvězdné mlhovině. „Je to snad UFO?“ ptali se na svých twitterových účtech mnozí obyvatelé Los Angeles.

Nic tak fantaskního, to z Vanderbergovy letecké základny „pouze” startovala raketa Falcon 9, která měla za cíl vynést argentinský satelit na oběžnou dráhu.

Na záběrech lze dobře vidět vracející se první stupěň.

Na záběrech lze dobře vidět vracející se první stupeň.

FOTO: Profimedia.cz

Příznivci konspiračních teorií mohli být možná zklamáni, drtivá většina lidí však fascinovaně sledovala divadlo, které se nad jejich hlavami odehrávalo. A co ho způsobilo? Odpověď je jednoduchá: Slunce a správné načasování.

Start rakety byl totiž naplánován krátce po západu slunce. A zatímco pro pozorovatele startu se již setmělo, raketa rychle vystoupala tak vysoko, že „dohnala“ sluneční terminátor (rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou částí planety) a vstoupila opět do slunečního jasu.

Návrat prvního stupně proběhl bez problémů.

Návrat prvního stupně proběhl bez problémů.

FOTO: Profimedia.cz

V tu chvíli se odděloval první stupeň rakety a zažehl se stupeň druhý. Zplodiny spáleného paliva následně ozářily sluneční paprsky, a vykouzlily tak na temné zemi neobyčejnou podívanou.

Další mise rakety Falcon 9 tedy byla úspěšná dvojnásob. Kromě úchvatných záběrů se podařilo splnit i hlavní cíl. Tím bylo vynést na oběžnou dráhu argentinský satelit se speciálním radarem pro pozorování povrchu Země při živelních pohromách. [celá zpráva]