Shallotte River Swamp Park ležící v Severní Karolíně založil Rube McMullan se svou manželkou. Chtěl zprostředkovat lidem krásu bažinaté přírody a ukázat, že močály, kterým se lidé obvykle vyhýbají, jsou fascinujícím prostředím, kde bují rozličný život.

Dnes si návštěvníci mohou užít několika různých atrakcí, v parku ale rovněž našlo domov několik zachráněných aligátorů, kteří předtím žili v nevyhovujících podmínkách v zajetí a nemohou se už vrátit do volné přírody. Video, které před několika dny zveřejnil park na svých stránkách, ukazuje, jak aligátoři přežívají letošní mimořádně krutou zimu.

Aligátoří tlamy zamrzlé v ledu vypadají zvláštně a na první pohled by se mohlo zdát, že už to zvířata mají za sebou. Ve skutečnosti však elegantně přežívají ve stavu, který je podobný hibernaci a říká se mu brumace.

S čumáky nad ledem aligátoři zůstanou, dokud se neoteplí.

S čumáky nad ledem aligátoři zůstanou, dokud se neoteplí.

FOTO: The Swamp Park, Ocean Isle, NC

Stejně jako ostatní plazi i aligátor americký patří mezi studenokrevné živočichy, kteří nejsou schopní udržet stálou tělesnou teplotu a mohou ji ovlivňovat pouze pohybem svalů či vyhříváním na slunci. V zimních měsících by však pro aligátory bylo těžké teplotu udržet, a proto když klesne teplota pod 21 stupňů Celsia, začnou se připravovat k zimnímu spánku.

Zamrzlá tlama, klid a pohoda

Tehdy přestanou aligátoři přijímat potravu, a jakmile teplota klesne pod 13 stupňů, začnou brumovat. Na souši se zavrtají do vyhloubených děr, ale přezimovat tito plazi zvládnou i v zamrzající vodě.

Během brumace aligátoři sice nespí, ale prakticky se nehýbají.

Během brumace aligátoři sice nespí, ale prakticky se nehýbají.

FOTO: The Swamp Park, Ocean Isle, NC

Instinktivně vycítí dobu, kdy se na hladině začne tvořit led, a vystrčí tlamu z vody, aby mohli dýchat. Následně se téměř přestanou hýbat, zpomalí tělní procesy a sníží tělesnou teplotu. Často se pak stane, že led nad hladinou zamrzne a trčí z něj pouze aligátoří tlama.

Takto jsou schopni aligátoři přežít i několik měsíců, z brumace se proberou až ve chvíli, kdy teplota opět stoupne a led roztaje.

Od hibernace se brumace liší zejména v metabolických procesech probíhajících uvnitř těla živočicha. Savci během hibernace navíc opravdu upadají do spánku, zatímco plazi jsou během brumace ve stavu bdělém, a mohou tak vykazovat občasnou aktivitu.