Osmatřicetiletý Tom Morgan z anglického Bristolu strávil plněním balónků celé dva dny. Největším problémem podle něj bylo nalézt vhodné místo s ideálními podmínkami.

Když mu nevyšel ani jeden z pokusů v Botswaně, rozhodl se vyzkoušet štěstí nedaleko od Johannesburgu v Jihoafrické republice. Zároveň si byl vědom skutečnosti, že se jedná o poslední pokus, neboť nedisponoval většími zásobami hélia.

„Problémem bylo najít vhodné počasí. Balónky jsou totiž velmi náchylné k praskání,“ řekl Morgan.

Dosáhl výšky dvou a půl kilometru

Sto nafouknutých balónků nakonec připevnil ke kempingové židli a pomalu začal stoupat do výšin. Nakonec urazil celkovou vzdálenost 25 kilometrů a vystoupal do maximální výšky téměř dvou a půl kilometru.

Dobrodruh následně zmínil, že se jednalo o neuvěřitelný zážitek. Zároveň však přiznal, že se u něj vysoko nad zemí střídaly pocity nadšení a strachu. Když se dostal do míst, kde se teplota vzduchu začala výrazně navyšovat, musel prý začít rychle jednat, neboť nabral vysokou rychlost. „Musel jsem se uklidnit a začít postupně balónky praskat,“ popsal.

Morgana, jenž v Bristolu provozuje společnost poskytující dobrodružné zážitky, zaujal let natolik, že má nyní v plánu uspořádat v Africe závod s héliovými balónky.