Nikdo tam neznámého tvora nenazve jinak než labynkyrský ďábel. Pro představu – jezero se nachází v tak odlehlé oblasti, že je 150kilometrový rádius kolem hlubokých a mrazivých vod jezera zcela neobydlený. Sluší se zdůraznit, že se jezero doopravdy nachází v zemi nikoho, leží nějakých pět tisíc kilometrů východně od Moskvy.

Příběhy o monstru ve stylu Nessie tam existují nejméně od 19. století a někteří vědci tvrdí, že sonar v jezeře jasně ukázal přinejmenším jedno obří stvoření. Čas od času jej prý lidé zahlédnou. Dvaatřicetiletý dobrodruh Andrej Solovjev tam však nyní plánuje pobývat celou zimu i navzdory tomu, že tamní teploty padají i pod minus 50 stupňů.

Solovjev tvrdí, že stvoření také viděl přibližně přede dvěma týdny, kdy ještě jezero nebylo zcela zamrzlé. Nemohl jej ale identifikovat.

„Je možné, že šlo o toho známého ,ďábla', ale jistý si být nemůžu,” uvedl Solovjev, který se živí tím, že každý den rybaří ve vysekaných dírách v ledu. Sítě mu však v září pod vodní hladinou něco roztrhalo na kusy. „V té síti byly obří metrové díry. A rozhodně to neudělala ryba – ani štika by se skrz tuhle síť nedokázala prokousat,” tvrdí mladý muž.

Žije v podzemním tunelu?

Geolog Viktor Tverdokhlebov studoval stvoření už v době Sovětského svazu a napsal: „Existovalo mnoho teorií, co by to mohlo být za zvíře – gigantická štika, obří plaz či obojživelník. Ani jednu z těchto verzí se nám však nepodařilo potvrdit ani vyvrátit. Našli jsme jen zbytky čelisti a kostry nějakého tvora.”

Magazín Itogi analyzoval mnoho údajných výskytů tohoto živočicha a došel k tomu, že by měl být devět až deset metrů dlouhý a až 1,5 metru široký. Čelisti by měly mít velikost až třetiny těla a v horní části by měl mít tento tvor jakýsi kostěný roh. Legenda říká, že žije v podzemním tunelu mezi jezerem Labynkyr a 30 kilometrů vzdáleným jezerem Vorota. Výška hladiny obou jezer je stejná.