Osmnáctiletého Aršada Chána vyfotila v neděli na pakistánském tržišti fotografka Javiera Aliová. Muž nevlastní mobilní telefon a neumí ani číst. Než se jeho fotografie stala hitem, o sociálních sítích Twitter a Instagram nikdy neslyšel.

„Bylo to opravdu velké překvapení,“ řekl mladý prodavač agentuře AFP. „Věděl jsem, že jsem pohledný, ale když jste chudý, nic nezmůžete“. Snímek prý změnil způsob, jakým nahlíží na svět.

Vlevo je Chán na snímku Javiery Aliové. Fotka obletěla svět a teď je z něj model.

Ovšem v zemi, kde ženy už dlouho bojují za svá práva a málokdy na veřejnosti dávají najevo své city, nabrala veřejná debata rychle nový směr. Lidé si začali klást otázku, co to přinese, když budou všichni na mladého muže nahlížet jen jako na něco krásného.

„Jsme zvyklí na to, že se takové věci dějí ženám, je ale docela nepříjemné, když se to stane chlapci,“ řekla feministická novinářka Bina Šáhová. „Jen proto, že se lidé nudí, je neopravňuje hrát si takto s lidským životem,“ dodala.

Novinářka Maria Amírová měla podobnou reakci. „Obrácený sexismus je stále sexismus,“ napsala.

Aršad Chán na snímku z 20. října 2016.

Aršad Chán na snímku z 20. října 2016.

FOTO: Faisal Mahmood, Reuters

Jiní naopak naráželi na absurditu celé situace. Vadilo jim, že lidé jsou fascinováni tím, že někdo z tak nuzných podmínek může vypadat dobře.

Světlá pleť a modré oči, jako má Chán, jsou charakteristické pro Paštuny, etnikum žijící ve východním Afghánistánu a v Pákistánu. Britové v koloniální éře Paštuny považovali za ideální bojovníky. Možná i proto je fotografie pro některé Pákistánce tak citlivým tématem.