Deváťák Ahmed Mohamed se zajímá o techniku a robotiku, a tak vyrobil hodiny, které chtěl v pondělí ukázat své učitelce, aby věděla, jak je šikovný. Jenže žena si to špatně vyložila a na zařízení upozornila vedení školy. Ahmeda následně odvedli v želízkách s tím, že vyrobil bombu.

„Podle mého to jako bomba rozhodně nevypadalo. Chtěl jsem ji ohromit, ale ona si myslela, že je to hrozba. Pak mě zatkli,“ řekl Ahmed stanici NBC News.

Snímek ze zatčení Ahmeda

Snímek ze zatčení Ahmeda

FOTO: Twitter Prajwol/Ru

Chlapci vzali otisky prstů a dokonce ho vyfotili, jak se to u zadržených zločinců dělá. Brzy si pro něj přišli rodiče a byl propuštěn s tím, že nebude obviněn. Ze školy ho však na tři dny vyloučili.

Na školu se za rozhodnutí snesla kritika, protože místo toho, aby podporovala talent nadaného žáka, se zachovala naprosto nevhodně. Policie odmítá, že by byl důvod zatčení to, že chlapec je muslim. Prý by se tak zachovala ve všech případech.

„Je to velmi podezřelé zařízení. V dnešní době nemůžete brát takové věci do školy,“ obhajoval zatčení šéf místní policie Larry Boyd.

Podpořil ho i Obama

V USA se na podporu chlapce rozjela obrovská kampaň Na Twitteru se ve středu objevilo zhruba 600 tisíc tweetů s hastagem #IStandWithAhmed, mnoho z nich kritických vůči škole a policii.

Ahmed tak ve středu děkoval na tiskové konferenci, kde uvedl, že se chystá přestoupit na jinou školu a dodal, že jeho snem je studovat na prestižním Massachusettském technologickém institutu nebo Texaské matematické a vědecké akademii.

Ahmeda podpořila celá řada významných osobností. Například americký prezident Barack Obama napsal na svém twitterovém účtu: „Skvělé hodiny, Ahmede. Nechceš je vzít do Bílého domu?“

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg ho pozval zase do sídla své firmy. Přidali se i další důležití lidé z byznysu, kteří Ahmeda nabádají, aby dál rozvíjel svůj talent a nenechal se odradit.