Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů.

Na výstavě v městečku na jihozápadě Anglie, kterou autoři sami označují za „nejméně uspokojivou novou návštěvnickou atrakci ve Spojeném království“, představí Banksy ale především své plastiky.

Většina z nich vznikla v reakci na současnou popkulturu či aktuální společenské dění a mnohé lze podle agentury Reuters vnímat i jako kritiku kapitalismu. Například socha koně z kolotoče připravená k uvaření odkazuje na skandál s koninou v masných výrobcích. Nechybí ani aktuální plastika lidí na lodi, která je reakcí na současnou uprchlickou krizi.

„V dětství jsem bazén Tropicana miloval, proto je mi obrovskou ctí znovu otevřít jeho dveře,“ uvedl umělec, který podle jedné z mála dostupných informací vyrůstal v 90. letech v Bristolu.

Kromě Banksyho svá díla v někdejším bazénu vystavuje dalších 60 umělců ze 17 zemí světa, včetně Damiena Hirsta nebo Jenny Holzerové.