Portál Indiegogo je známější spíše rozjížděním nejrůznějších projektů a vynálezů či vybíráním peněz na nejrůznější kulturní či charitativní projekty. A vlastně i jeden z těch nejnovějších je tak trochu charita. Tak trochu větší. Jistý Brit Thom Feeney se rozhodl přes tento portál pomoci Řecku. Sice ne splacením celého dluhu, ale aspoň jedné splátky, aby se tak odvrátil bezprostřední bankrot země.

Vybírá se tedy 1,6 miliardy eur. A lidé přispívají. Suma roste opravdu velkou rychlostí, za jeden den se zatím vybralo přes 77 tisíc eur, přičemž přispělo přes pět tisíc osob. Háček je ovšem jasný – Indiegogo pracuje na systému, že se vybere buď všechno, nebo nic. Pokud se tedy nevybere kýžená suma, věnované peníze se lidem vrátí. Což se také s takřka 100procentní pravděpodobností i stane.

Pohlednice Tsiprase nebo lahev ouza 

Jak už to tak bývá, i v tomto případě mohou dostat lidé za své příspěvky drobné dárky. Tak třeba za tři eura je to pohlednice řeckého premiéra Alexe Tsiprase odeslaná z Řecka, za šest eur to je feta sýr a olivový salát, za deset eur to je pak lahvinka ouza.

„Opravdu upřímně doufám, že tato kampaň dosáhne svého cíle. Myslím si, že to bude vítězství síly lidu. Ano, je to pořádná výzva, ale doopravdy věřím, že může být efektivní. Jde totiž o opravdu malou sumu, pokud se rozpočítá na ten počet lidí,“ uvedl 29letý Angličan z Yorku, který si stojí za tím, že jeho počin není vtip.

Vtip to být sice nemusí, ale vzhledem k předurčenému výsledku nemůže být jeho nápad asi ani jinak pochopen. Nicméně chcete-li přispět, můžete zde.