Minulý týden byl zatčen a o jeho budoucnosti nyní bude rozhodovat soud, napsal deník The New York Times. Student ekonomie Francisco Nicolás Gómez-Iglesias už ve Španělsku získal jistou proslulost a veřejnost se baví u fotografií, na nichž si mladík s dětskou vizáží potřásá rukou s králem Felipem VI. či sedí na konferenci vedle expremiéra Josého Marii Aznara.

Mladík si ale mimo přístupu na přísně střežené akce dokázal zajistit třeba majáček na auto, který používal při dopravních zácpách, a vydělal i dost peněz. Za zprostředkování obchodu s nemovitostmi si pod falešnou identitou vládního poradce nechal zaplatit 25 tisíc eur (asi 700 tisíc korun).

Soudkyně Mercedes Pérezová Barriosová se proto během prvního slyšení po mladíkově zatčení velice podivovala tomu, jak snadno se dali všichni zúčastnění oklamat.

Španělský Kohout

"Nerozumím tomu, jak dvacetiletý člověk, který využívá jen svoji výmluvnost, dokáže pod svým jménem proniknout na konference a další události a místa, aniž by jeho chování kohokoli znepokojilo," uvedla.

Policie se o Gómeze začala zajímat teprve v okamžiku, kdy se neúspěšně pokoušel dostat na akci pořádanou americkou ambasádou. Až poté vyšlo najevo, že student má za sebou už poměrně dlouhou podvodnickou kariéru.

Případ podobný tomu španělskému se stal i v Česku, kde se podobným mystifikacím věnoval Lukáš Kohout. Ten vystupoval jako asistent, vedoucí kanceláře nebo mluvčí exministra zahraničí Jana Kavana. Jeho jménem dokonce objednával lety do zahraničí.