Loterie El Gordo není postavena na jackpotu, ale na složitém systému, který zajišťuje alespoň minimální výhry pro tisíce sázejících. Většina z 46 miliónů obyvatel krizí sužované země tak v neděli zapnula televizi v naději, že školáci během několikahodinové živé show zazpívají číslo, které mají soutěžící na svém losu.

Hlavní cenu, nazývanou El Gordo, si letos rozdělí majitelé losů s výherním číslem 62246. Každému z nich připadne 400 000 eur. Vítězné losy se prodaly na nejméně osmi místech po celé zemi. Více než polovina ze všech losů s číslem "Tlouštíka" se prodala na dělnickém předměstí Leganés jižně od Madridu.

Mezi šťastlivci je mnoho nezaměstnaných a důchodců. Kromě nich se na výhru mohou těšit mimo jiné lidé v severošpanělském průmyslovém městě Mondragón, kde letos na podzim vyhlásil úpadek velký výrobce elektrických přístrojů Fagor Electrodomésticos. Podíl z druhé ceny čeká majitelé losů, z nichž podstatná část se prodala na ostrově Tenerife.

Španělé kvůli krizi tolik nesází

El Gordo (Tlouštík) je jednou z nejstarších loterií světa. Její historie sahá do roku 1812, účastnit se jí mohou nejen Španělé a každý rok se v ní rozděluje asi 2,24 miliardy eur (téměř 62 miliard Kč). V osudí je 100 000 pětimístných čísel. Kombinace čísel jdou od 00000 do 84999 a ke každému číslu připadá 160 losů. Každý los je navíc rozdělen na deset kupónů, takže první cena 720 miliónů eur se dělí na 1600 částí (na jeden kupón tedy připadne zhruba 450 000 eur). Výše výhry tak závisí na počtu zakoupených kupónů. Lidé se často při nákupu losů sdružují do týmů.

Zlatý déšť nad Španělskem byl letos poněkud slabší než v minulých letech, podotkla DPA. Španělé totiž kvůli krizi za losy letos neutráceli tolik jako jindy a celková výherní částka byla oproti loňsku nižší o 11 procent. Od letoška navíc výhry v této loterii nad 2500 eur podléhají dani, a to ve výši dvaceti procent.