Hlavní obsah

Vyhrál 760 miliónů v loterii, všechno dá na charitu

17. 12. 2013, 19:43
Novinky, vps

Většina výherců miliónových jackpotů začne po připsání peněz na účet horečně přemýšlet nad tím, co všechno si pořídí, případně jak nově nabyté prostředky investuje. Kanaďan Tom Crist, který vyhrál v přepočtu 760 miliónů korun, nic vymýšlet nemusel. Už od začátku měl totiž jasno – všechny peníze se rozhodl věnovat na charitativní účely.

Foto: Western Canada Lottery

Tom Crist při povinném focení

Článek

Crist hraje kanadské Lotto Max formou předplatného. Jednou ročně zaplatí paušál a případné výhry se mu automaticky připisují na konto. Pokud vyhraje víc než 10 tisíc dolarů, loterijní společnost mu zavolá, aby ho o výhře informovala. Přesně to se stalo letos v květnu, když zrovna hrál golf v Kalifornii.

„Jakmile jsem ukončil telefonát s loterijní společností, přestal jsem na to myslet. Dojedli jsme oběd a šli si zahrát golf. Tajil jsem to, do dnešního dne o výhře nevěděly ani moje děti,“ řekl Crist v pondělí stanici CBC.

Rozhodnuto už od začátku

Kanaďan žijící v Calgary dlouho pracoval jako výkonný ředitel energetické společnosti, výhru tedy nutně nepotřebuje, a proto už od začátku věděl, že ji věnuje na dobročinné účely.

„Ve své kariéře jsem měl štěstí, byl jsem v jedné společnosti 44 let. Dařilo se mi velmi dobře. Je o mě postaráno, je postaráno o mé děti. Ty peníze nepotřebuji,“ uvedl.

O tom, kam jeho peníze poputují, přemýšlet nemusel. „Před dvěma lety jsem kvůli rakovině přišel o ženu. Šest let s tím bojovala, ale nakonec ji to dohnalo,“ řekl Crist. Z fondu, který se chystá založit, tak budou plynout peníze především na konta organizací pomáhajících lidem trpícím rakovinou.

Chtěl anonymitu

Crist také vysvětlil, proč výhru tak dlouho tajil a neřekl o ní dokonce ani svým dětem, které jeho plán plně podporují.

„Víte, doufal jsem, že bych nějak převedl peníze z účtu loterijní společnosti do mého fondu bez pozornosti médií. Ale když si kupujete tiket, musíte se podřídit pravidlům, a to znamená oznámení o výhře a povinnost nechat se vyfotit. Obzvlášť, když se jedná o velkou výhru,“ vysvětlil výherce.

O anonymitu tak Crist přišel, úplně se ale neodhalil. Na oficiální focení přišel možná trochu na protest v kšiltovce a slunečních brýlích.

Reklama

Související články

Výběr článků