„Jednoho dne jsem si všiml, že se otočila dokola. Bylo to divné, protože soška stála ve vitríně a klíč od ní mám jen já. Narovnal jsem ji, ale další den se opět otočila,“ popisoval v červnu chování sošky egyptolog Campbell Price. [celá zpráva]

„Ve starověkém Egyptě věřili, že pokud dojde k poškození mumie, soška pak může být alternativním tělem pro duši. Možná její pohyb způsobuje právě tohle,“ přiživoval zaměstnanec muzea spekulace.

Někteří se domnívali, že video je sehrané. Další teorie mluvila o tom, že za pohyb asi třiceticentimetrové sošky můžou vibrace způsobené kontaktem dvou rozdílných povrchů. A právě to se ukázalo jako pravá příčina záhady.

K definitivnímu rozřešení došlo v pořadu Mystery Map britské televize ITV, kde expert Steve Gosling na základě dat z vibračních senzorů odhalil, že soška se chvěje. Přispíval k tomu i pohyb návštěvníků a ruch z vedlejší hlavní ulice.

„Soška má vypouklý podstavec. Na spodku je bulka, díky které je náchylnější k vibracím víc než ostatní sošky s plochou základnou,“ vysvětlil Gosling.