Rybu chytil podle listu Copenhagen Post rybář Einar Lindgreen poblíž ostrova Saltholm. Při vyprazdňování pasti na úhoře objevil mezi běžnými úlovky neobvyklý exemplář. Lidé v přístavu si mysleli, že se jedná o piraňu, ale Dánské přírodovědecké muzeum, kam svůj úlovek rybář odnesl, rybu identifikovalo jako „pacu“.

Jedná se o označení několika druhů ryb pocházejících z Jižní Ameriky. S piraňou jsou příbuzní, na rozdíl od známějších dravců ale mají rovné zuby, nikoliv špičaté. Dorůst mohou až do váhy 25 kilogramů.

Jsou to všežraví sladkovodní tvorové, do slaného Baltského moře se tedy ryba dostala nejspíše kvůli chovateli, který vyprazdňoval své akvárium. Je to podruhé, co byla tato ryba chycena v Evropě. Poprvé se objevila v roce 2002 v Polsku v řece Odra.

„Pacu normálně není pro lidi nebezpečný, ale může vážně kousnout. Byly tu incidenty v některých zemích, kde některým mužům ukousl varlata,“ řekl ichtyolog Henrik Carl z Dánského přírodovědeckého muzea pro švédskou verzi listu The Local.

Není jisté, zda se ve vodách průlivu Öresund nacházejí další exempláře této ryby, odborníci ale doporučili, ať se muži raději nekoupou bez plavek.