Videa, ve kterých lidé praktikují olizování očních bulev, se na internetu objevují už několik let. Britský deník The Guardian ale upozornil, že tato bizarnost se nedávno stala módní v Japonsku. Podle všeho za tím stojí videoklip hudební skupiny Born k písni Spiral Lie, jenž obsahuje detailní záběry olizování očí.

Japonská webová stránka Naver Matome uvedla, že tento trend se týká především studentů druhých stupňů základních škol a středních škol. Jedna učitelka vypověděla, že se běžně stává, že hned několik žáků má oko kvůli infekci zakryté klapkou.

Rozšířilo se do světa

Jak už tomu v internetové době bývá, olizování očí se rychle rozšířilo i do dalších zemí. Velkou odezvu zaznamenalo především v USA, kde ho zkouší mnoho zvědavých teenagerů. Redaktorka serveru Huffington Post Andy Campbellová se ho proto rozhodla také vyzkoušet, aby se se svými zkušenostmi mohla podělit s čtenáři.

„Je divné, když se něco dotýká vašeho oka a nebolí to. Byla jsem jen v pasivní pozici, sama jsem oko nikomu neolizovala. Nevidím v tom nic sexuálního, ale musíte s tím druhým být blízcí,“ řekla Campbellová.

Lékaři varují

Lékaři jsou tímto trendem zděšeni a doufají, že se nebude dál rozšiřovat. Olizování očí totiž může způsobit vážné problémy se zrakem.

„Nemůže to přinést nic dobrého. Hrbolky na jazyku můžou způsobit odřeniny rohovky. A pokud by si daná osoba nevypláchla pusu, mohla by do oka přenést například nějaké koření,“ uvedl pro Huffington Post oftalmolog David Granet.

Dále může podivná móda mládeže vést k zánětu spojivek a podle některých odborníků hrozí i slepota. Jak se ale zatím zdá, mládež se těmito varováními nezabývá a dál ohrožuje své zdraví.