Rúna se narodila se vzácnou poruchou, při níž se abnormálně hromadí mozkomíšní mok v komorách nebo dutinách mozku. Následkem toho se jí hlava nafoukla do téměř dvojnásobné velikosti. Před zákrokem, který lékaři zahájili v pátek 19. dubna, byl obvod její hlavy 94 centimetrů. [celá zpráva]

Hlava byla tak těžká, že holčička nemohla chodit, posadit se nebo lézt po čtyřech. Byla tak neustále upoutána na lůžko. Problémy měla i se zrakem, kvůli otoku totiž nemohla plně zavřít oči.

Takto vypadala Rúna před operací

Takto vypadala holčička před operací

FOTO: Profimedia.cz

Její rodiče si nemohli dovolit operaci, 19letý otec holčičky totiž pracuje jako dělník a vydělává v přepočtu asi 60 korun denně v továrně na výrobu cihel. Na její případ ale na začátku dubna upozornili novináři a spustili vlnu solidarity.

Podařilo se spustit on-line fond, ve kterém se nashromáždilo 52 tisíc dolarů (asi milión korun), ale jako sponzor se nakonec nabídla zdravotní skupina Fortis. Rodiče i s dívenkou letecky dopravila do své nemocnice poblíž Dillí.

Operace přišla včas, stav dívenky se totiž výrazně zhoršoval. Měla problémy s příjmem potravy, trpěla bolestmi a lékaři odhadovali, že ji čekají dva měsíce života. U holčičky provedli zákrok, díky němuž je mok z mozkových komor odváděn na jiné místo v těle.

Na náročné operaci se podílel tým lékařů

Na náročné operaci se podílel tým lékařů

FOTO: Profimedia.cz

„Operace proběhla dokonale, mnohem lépe, než se očekávalo. Je to úspěch, ale je příliš brzy na to říci, jaká bude kvalita jejího budoucího života,“ řekl neurochirurg Sandíp Vaišja, který spolu s kolegy operaci uskutečnil.

Čeká ji rehabilitace

Vaišja, jenž je šéfem neurochirurgie nemocnice, která operaci nabídla a provedla, řekl, že Rúna bude muset nyní podstoupit intenzivní rehabilitační cvičení, aby mohla žít bez postižení.

„Svaly na krku nemá plně vyvinuté. Bude potřebovat lepší výživu a intenzivní rehabilitaci, aby zesílila,“ upozornil Vaišja, podle nějž hmotnost tekutiny, která se dívce nahromadila v hlavě, představovala polovinu její celkové váhy. Lékaři z tohoto důvodu část tekutiny nejprve odvedli do plastového sáčku, a když se obvod Rúniny hlavy zmenšil asi na 60 centimetrů, začali mozkomíšní mok pomocí cévky odvádět do dutiny břišní.

„Nemám práci každý den. Je těžké vydělat si i na jídlo, takže nebýt novinářů a lidí v nemocnici, kteří nám pomohli, její léčba by pro nás nepřicházela v úvahu,“ řekl otec holčičky Abdul.

Rodiče teď doufají, že se bude dcera bez problémů zotavovat a že děvčátko konečně přijmou i jeho prarodiče, kteří se ho doposud zříkali.