Endeavour se měl na svou poslední cestu vypravit už v pondělí, kvůli špatnému počasí ale americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jeho cestu dvakrát odložil. Boeing s raketoplánem na zádech tak odstartoval ve středu v 13:20 našeho času.

Středeční let zakončí letadlo s raketoplánem večerním mezipřistáním v Houstonu. Ve čtvrtek ráno zahájí další etapu letu, kdy se přesune na Edwardsovu základnu amerického letectva v Kalifornii. V pátek letadlo s Endeavourem dorazí do Los Angeles.

Raketoplán bude vystaven v muzeu

Po přistání v Los Angeles technici sejmou raketoplán z letadla a přesunou ho do hangáru. V něm zůstane několik týdnů, než ho mechanici upraví k přesunu do Kalifornského vědeckého střediska.

V polovině října se Endeavour vydá ulicemi Los Angeles do muzea. Přesun potrvá dva dny a losangeleské úřady kvůli němu budou muset pokácet asi 400 stromů a dočasně odstranit stovky sloupů elektrického vedení a pouličního osvětlení. Kalifornské vesmírné středisko však slibuje, že za pokácené stromy nechá vysázet 1000 nových.

Endeavour byl sestrojen jako náhrada za raketoplán Challenger, který explodoval při startu v roce 1986. Poprvé letěl do kosmu v roce 1992, celkem ho NASA vyslala na 25 vesmírných misí a dohromady strávil ve vesmíru 296 dní. Svou poslední misi absolvoval loni na přelomu května a června, kdy vzal astronaut Andrew Feustel do vesmíru i českého Krtečka.