Dvoutýdenní práce na přelomu listopadu a prosince se vyplatila. Během 14 dnů zmapovali 1460 metrů nových prostor a splnili tak jeden ze svých dílčích cílů. Týmu se podařilo zmapovat jeskyně Ko´ox Baal o 36 741 metrech a Tux Kupaxa, která má 19 850 metrů.

Video

Čeští speleologové v mexické jeskyni. Zdroj: Miroslav Dvořáček

Čeští a slovenští speleologové pracují na mexickém Yucatánu už 9 let. Za tu dobu uskutečnili do yucatánské džungle 12 expedic. Působí v oblasti mezi známým turistickým letoviskem Playa del Carmen a romantickým Tulumem.

Zaplavené jeskyně v Mexiku nejdelší na světě

Zdejší zaplavené jeskynní systémy jsou nejdelší na světě. Ox Bel Ha je dlouhý 231 km, Sac Actun 216 km, Dos Ojos 81 km. Na čtvrté místo se dostal právě systém objevený českými a slovenskými speleopotápěči. Objevená jeskyně má ale i jedno světové prvenství. Díky podrobnému zmapování se stala nejdelším vodou zaplaveným systémem, který má svoji mapu.

Čeští speleologové pořídili v zapotených mexických jeskyních dechberoucí fotografie.

Čeští speleologové pořídili v zatopených mexických jeskyních dechberoucí fotografie.

FOTO: Radoslav Husák

„Naším obrovským úspěchem je nález kosterních pozůstatků prehistorického lenochoda. Tato zvířata žila v tehdy ještě suchých jeskyních před více než 12 tisíci lety. Podle odborníků se u našeho nálezu jedná o nový rod a druh," řekl Novinkám speleolog Daniel Hutňan.

Čeští speleologové v zatopených mexických jeskyních.

Čeští potápěči v zatopených mexických jeskyních

FOTO: Radoslav Husák

V únoru chystají další expedici

Další objevy ještě čekají na to, až budou mít čeští a slovenští speleologové opět čas vyrazit na místo. Nejbližší expedice se chystá na únor 2012. On-line zpravodajství bude na stránkách www.speleoaquanaut.cz.