Neformální cíl komunity surfařů na velkých vlnách je pokořit 30metrovou vodní stěnu. Pokud se potvrdí, že vlna, na které se 44letý Američan McNamara svezl v Portugalsku, opravdu měřila 28 metrů, pak se nejen přiblíží na dosah k této vysněné surfařské hranici, ale ještě se zapíše do Guinnessovy knihy rekordů.

S přehledem sjel vlnu velkou jako sedmiposchoďový panelák, čímž překonal mimo jiné i předchozího adepta na rekord Kena Bradshawa. Ten na Havaji v roce 1998 údajně zdolal 24metrovou vlnu, uvedla televize ESPN.

Surfař se k vlně dostal díky výzkumu

McNamara, světový šampión v surfování z roku 2002, se již několik let spolu s portugalským hydrografickým institutem podílí na výzkumu vln, jejichž velikost umocňuje rozsáhlý kaňon nedaleko pobřeží u města Nazaré na východě Portugalska.

Přesně do těchto míst se pak nedávno vydal s kolegy Andrewem Cottonem z Velké Británie a Alem Menniem z Irska. Zatímco společně sjeli minimálně 18metrovou vlnu, ta největší pak už čekala jen na McNamaru.

„Měl jsem ten nejlepší výhled, když jsem Garretta jistil z vodního skútru. Byla to ta největší vlna, kterou jsem kdy viděl,“ řekl televizi ESPN Mennie.