Nejprve se ozvala rána, která připomínala výbuch plynu. Ukázalo se však, že hluk způsobila země, která se propadla a utvořila absolutně kulatou šachtu přímo pod ženinou postelí. Stačilo pouhých několik centimetrů a Hernandezová mohla ve spánku do díry spadnout.

„V ložnici nikdy nečekáte nic podobného. Děkuji Bohu a panence Marii, že se nám nic nestalo. Bůh může materiální škody napravit, ale život člověka už nenavrátí,“ řekla agentuře Reuters Hernandezová.

Někteří obyvatelé uvedli, že slyšeli podivné zvuky vycházející ze země. Teď žijí v neustálém napětí, že budou následovat další propady půdy. Guatemalský úřad pro nouzové situace CONRED důkladně prohledal domov paní Hernandezové, aby zjistil, zda jsou jejich obavy oprávněné.

„Celé město spočívá na sopečném podkladu, proto jsou některé oblasti nestabilní. Tíha materiálu nad tímto sopečným povrchem způsobila, že se spodní vrstvy propadly a vytvořily tak propadliště,“ řekl David de Leon z úřadu CONRED.

Propady půdy jsou v Guatemale časté

Nestabilní povrch, netěsnící kanalizační trubky a deště způsobují, že se propadliště v hlavním městě Guatemaly objevují velmi často a někdy naprosto bez varování. V roce 2007 náhlý propad půdy pohřbil domy, náklaďák a dokonce i tři lidi. V roce 2010 se pak do podobné díry zhroutila tříposchoďová budova, uvedla agentura Reuters.