Na neobvyklý nápad přišel Chalupa při nedávné návštěvě bartošovické stanice. „Byl seznámen s příběhem orlice, která má mateřský pud tak silně vyvinutý, že je ochotná se starat o jakékoli ptačí mládě, a proto už několik let pomáhá místním ochranářům při jejich práci. Ministr chtěl trochu netradičně ocenit tuto výjimečnou vlastnost,“ vysvětlila Michaela Jendeková, mluvčí ministerstva životního prostředí s tím, že stanice je známá i svým programem Návrat orla skalního do Beskyd.

„Jejím vedoucím je navíc Petr Orel, proto si tato kuriózní shoda zaslouží i větší pozornost a ocenění nepopiratelných zásluh všech. Způsob i termín ocenění nyní zvažujeme,“ připojila.

Dina žije v zajetí od roku 1977, kdy byla postřelena ve Věžkách na Kroměřížsku. Nikdy neměla vlastní mládě, přesto jich nejprve s podobně postiženým samcem, a od roku 2003 sama, vychovala kolem 200. „Mateřský pud je u ní obrovský, s něčím podobným jsem se za 30 let u jiné samice nesetkal. Pro nás je nepostradatelná, je to stoprocentní matka,“ řekl na adresu Diny vedoucí stanice Petr Orel.

Samice orla skalního Dina

Samice orla skalního Dina

FOTO: Pavel Karban, Právo

Poprvé se orlice o cizí mládě postarala v roce 1983 nebo 1984. „To byla tehdy už s tím samcem. Na jaře šli do obrovského toku, a tak jsme vyzkoušeli k nim dát opuštěné mládě v době, kdy orli mívají mláďata. Oba se ho zdárně ujali,“ vzpomínal a dodal, že jakmile to jednou vyzkoušeli, dělali to už každoročně. „Za rok vychovala třeba i desítku mláďat, vždy se starala o dravce jako je káně lesní, jestřáb lesní, moták pochop a samozřejmě orel skalní.

O plánu ministra Chalupy se Orel dozvěděl od novinářů. „Jsme rádi, že jsme vzbudili v panu ministrovi zájem o ochranu přírody a že se zamyslel nad problematikou záchranných stanic v ČR. Vnímám to tak, že třeba díky tomu vymyslí nějakou podporu síti záchranných stanic,“ poukázal vedoucí bartošovické stanice a dodal, že medaili samozřejmě Dině připnout nenechá. „Ale kdyby chtěl třeba finančně podpořit záchranné stanice, budeme jen rádi.“