Pentagon a jeho speciální oddělení pro odhalování a zneškodňování podomácku vyrobených výbušnin JIEDDO (The Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization) pracuje na problému hledání výbušnin dlouhá léta, avšak rozhodně v poslední době neslaví úspěchy. Na následky výbuchů nastražených bomb umírá v Afghánistánu stále více koaličních vojáků a nevypadá to, že by se měla situace v nejbližší době zlepšit.

Oči velkého množství lidí se tak stále více upínaly k výzkumu, do kterého americké ministerstvo obrany investovalo mnoho miliard a který probíhal celých šest let. Není tak divu, že zavládlo obrovské zklamání, když zástupci JIEDDO na tiskové konferenci prohlásili, že: "Psi jsou nejlepšími detektory bomb."

Nejpokročilejší detektory bomb totiž dokáží objevit pouze asi 50 procent nastražených výbušnin. U psů se číslo pohybuje až o třicet procent výše. V oblasti samotného nacházení výbušnin tak prý není příliš kam postupovat. Naproti tomu by bylo možné pokročit v jejich zneškodňování pomocí rádiových vln, které by rušily jejich funkčnost. Něco takového je však zatím jen sladkým příslibem budoucnosti.