Tato zkušenost by mohla i ty nejneposlušnější řidiče rozhodit a přimět je zamyslet se nad tím, jakým způsobem řídí, míní autoři nového projektu, který by měl mít pozitivní vliv na bezpečnost dopravy v kanadském Vancouveru.

Spíš tím ale přímo způsobí něčí smrt, kontrují odpůrci.

Optickou 3D iluzi malé holčičky, která má přimět řidiče zpomalit, začala používat kanadská škola před svou budovou. Kouzlo je v tom, že pokud řidič pojede povolenou rychlostí 30km/h, tak stihne pohodlně zastavit ještě před obrazcem a navíc pravděpodobně pozná, že jde jen o iluzi.

Naproti tomu rychle jedoucí vozidlo zastavit nestihne a nesoustředěný řidič si může myslet, že skutečně přejel přes živou dívku. Obraz se sice ve vzdálenosti menší než 30 metrů začne "vpíjet" do silnice, avšak to řidič nemusí v rychlosti zaznamenat.

Po týdnu bude obraz odstraněn

Kritici si ale stojí za svým. Obraz malé holčičky může řidiče natolik překvapit, že mohou zašlápnout brzdu a tím způsobit dopravní nehodu. Může do nich jednoduše narazit za nimi jedoucí automobil.

Bezpečnostní experti tvrdí, že jde o ojedinělý způsob, jak naučit řidiče, že musí být v každém momentu připraveni i na neočekávané. Obraz bude na silnici po dobu jednoho týdne, poté budou experti vyhodnocovat, zda je tato forma upozornění na jízdu vysokou rychlostí účinná a bezpečná.