Whisky byla objevena v chatě, ze které se britský polárník Sir Ernest Shackleton pokusil v roce 1907 jako první dobýt jižní pól. Expedice skončila nezdarem a zklamaní polárníci museli v Antarktidě ponechat většinu svých zásob včetně pěti bedýnek skotské whisky McKinlay a dvou bedýnek brandy.

Vědci doposud žádnou z lahví neotevřeli, pod odborným dohledem je pomalu rozmrazují, aby nebyl poškozen jejich obsah. Podle šéfa britské Nadace antarktického dědictví Nigela Watsona bude zřejmě nápoj zachovalý, cílem ale není jej vypít.

Vědci se snaží o znovuobnovení starého receptu skotské whisky Mackinlay's z dochovaných láhví.

Vědci se snaží o znovuobnovení starého receptu skotské whisky Mackinlay's z dochovaných láhví.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Byla na ledu více než 100 let, takže to určitě zní velmi romanticky. Skutečnost je ale taková, že se kvůli omezenému množství budeme muset soustředit spíše na konzervaci. Doufejme, že je nápoj dostatečně zachovalý a odborníkům se podaří analyzovat jeho složení a znovu jej vyrobit, aby z toho každý něco měl," dodal Watson.

Bedny s ušlechtilým nápojem byly objeveny v roce 2006. Letos v únoru se polárníkům podařilo vysekat je z ledu. Expedice se uskutečnila na popud skotského výrobce lihovin Whyte & Mackay, který chce na základě vzorků ze sto let starých lahví oživit tradici původní skotské whisky McKinlay.