Po otevření jedné z lahví a ochutnání jejího obsahu se ukázalo, že tento - s největší pravděpodobností francouzský - perlivý mok má vynikající chuť. V sobotu o tom informoval web polského deníku Gazeta Wyborcza.

Doposud nejstarší zachované šampaňské na světě má 184 let. Šampaňské, které našli potápěči na dně Baltu, je však podle odborníků ještě o 45 let starší a mělo by tak úctyhodných 229 let.

Více než 30 výborně zachovale lahví, které mohou obsahovat šampaňské Veuve Clicquot z 80. let 18. století, dost možná poslal sám Ludvík XVI. ruskému caru Petru Velikému. Výrobci je známo, že jedna taková zásilka nikdy nedorazila k cíli," uvedla enoložka Ella Grüssnerová Cromwellová-Morganová, která byla požádána o degustaci šampaňského. Podle ní je pěnivý mok skvostný a dokonale zachovalý. Informovala o tom ČTK.

Vzorky z podmořského naleziště jsou již na cestě do Francie, kde přesně zjistí jeho původ i kvalitu. Již dnes je ale jisté, že vzhledem k věku tohoto šampaňského, se bude hodnota jedné láhve pohybovat okolo jeden a čtvrt miliónu korun. Pokud se potvrdí skutečnost, že šlo o víno Ludvíka XVI., bude jeho hodnota zřejmě mnohokrát vyšší.