Samice uhynula v pátek. Příčinou smrti byla s největší pravděpodobností rakovina. "Projevy nemoci odpovídaly tomu, co bylo zaznamenáno u starých nosorožců v jiných zoologických zahradách. Jednalo se o váhový úbytek a krvavé výtoky. Naše snaha o léčbu takto starého zvířete již nemohla mít šanci na úspěch," vysvětlil mluvčí.

Samice se narodila v roce 1970 v rezervaci Umfolozi v Jihoafrické republice. V Ostravě žila od svých čtyř let společně se samcem Natalem, kterého nyní návštěvníci v pavilonu uvidí samotného. I on už je ve stařeckém věku. I když Dinah a Natal spolu v jednom výběhu žili víc jak tři desítky let, nikdy spolu neměli mladé. Příčinou byl fakt, že tento druh nosorožců si vhodného partnera pro rozmnožení pečlivě vybírá.

"I proto nemohlo vést párové držení pouhých dvou zvířat k úspěchu. Na rozšíření stáda jsme neměli peníze ani prostor," dodal Derlich.

Pavilon nosorožců byl postaven na počátku 60. let minulého století a dnes už neodpovídá požadavkům na chov těchto zvířat. Je proto vyloučeno, že by ostravská zoo získala novou samici. To by se mohlo stát jen za předpokladu, že by v areálu zahrady za desítky milionů korun vznikl nový chovatelský komplex.