V kazašské stepi přistál Sojuz podle plánu přibližně ve 14:30 SELČ. Informovala o tom televize NASA TV.

K odpojení lodí Sojuz TMA-9 od ISS došlo  v 11:11 našeho času. Původně měl Sojuz přistát již včera, ale manévr byl odložen o jeden den z důvodů podmáčeného terénu v místě přistání, který by zkomplikoval vyhledávací práce.

Lopez-Alegria a Tjurin se na Zemi vracejí po půlročním pobytu na ISS. V úterý předali velení nad stanicí nové posádce, která dorazila 9. dubna.

Novou posádku ISS nyní tvoří Rusové Oleg V. Kotov a Fjodor N. Jurčichin a Američanka Sunita Williams, která je na stanici od prosince a na Zemi se má vrátit v srpnu americkým raketoplánem. Sunita Williams se tento týden zapsala do historie kosmonautiky, když se z paluby ISS zúčastnila Bostonského maratónu.

Turista zbohatnul na programech pro Microsoft

Pátý kosmický turista Charles Simonyi se narodil 10. září 1948 v Budapešti, ale již v 17 letech svou vlast opustil a pracoval jako programátor v Kodani. V roce 1968 se přestěhoval do USA. V roce 1981 nastoupil do firmy Microsoft, kde během dvaceti let udělal závratnou kariéru. Stal se ředitelem vývoje aplikací. Stál u zrodu takových programů jako MS Office. Z Microsoftu odešel v srpnu 2002. Časopis Forbes ho zařadil mezi 400 nejbohatších Američanů.  Do vesmíru vyletěl 7. dubna. [celá zpráva]

Přímý přenos z přistání vysílá NASA TV, její vysílání si můžete naladit například na stránkách Instantních astronomických novin.