Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Zájem o studium vinařství roste, v oboru i tak stále chybějí odborníci

Ve vinařství chybějí odborníci, ačkoli zájem o studium na specializované škole ve Valticích roste. Mezi nejvíce poptávané profese patří vinař, vinohradník, řidič multifunkčního stroje a traktorista. Firmy se snaží lidi získat i prostřednictvím benefitů, jak uvedla v tiskové zprávě Vinařská unie ČR.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Zájem o studium vinařství roste, v oboru i tak stále chybějí odborníci

„Pro nižší pozice jsou motivující finance a odměny, u vyšších pozic, například vinařů, je to již zázemí společnosti, vybavení, stabilita, možnost vzdělávání, samozřejmě také zajímavé finanční ohodnocení,” uvedl prezident Vinařské unie ČR Ondřej Beránek.

Studenti z vinařských rodin

Na Moravě je nyní pouze Střední vinařská škola ve Valticích. Vinařství se v ČR věnuje ještě Česká zahradnická akademie Mělník.

Valtická škola mnohdy otevře pouze jednu třídu, ze které vzejde 25 budoucích vinařů. „Z toho je velká část studentů z rodin, které mají doma vinařství nebo vinohrady, takže práci již mají, třetina jde na vysokou školu a zbytek je v podstatě rozebrán již v prvním druhém ročníku. Takže lidi sháníme obtížně,” doplnil Beránek.

Zájem o studium oboru vinohradnictví v posledních letech stoupá. „Do prvního ročníku školního roku 2017/2018 přijmeme 40 žáků, na tříletý učební obor patnáct žáků. Maximální počty přijatých žáků stanovuje svými výkony Jihomoravský kraj jako zřizovatel školy, proto jsou pro nás nepřekročitelné,” vysvětlila Ivana Machovcová, ředitelka Střední vinařské školy Valtice.

Podle ní je přitom o absolventy oboru na trhu veliký zájem. „Do praxe bychom ročně umístili nejméně o deset absolventů více,” poznamenala.

Málo lidí i u sezónních prací

Nedostatek pracovníků je ve vinařství obecným trendem, týká se i sezónních prací. „Nejvyšší poptávka po pracovnících je sice na jaře, kdy probíhají sezónní práce na vinici, které jsou hodně náročné na rychlost a kvalitu, nicméně jejich nedostatek už dnes pociťujeme celoročně,” řekla Markéta Králová z Bohemia Sektu.

Stejné téma řeší i Pavel Pastorek, předseda představenstva vinařství Templářské sklepy Čejkovice.

„Vzhledem k nižším odměnám se brigádníci na ruční práci zajišťují velmi těžce. A když už, je nutné je neustále dozorovat, nejen aby pracovali, ale hlavně je kontrolovat a opravovat,” uzavřel Pastorek.

S nedostatkem lidí se potýkají i další profese. V tuzemsku má dle odhadů chybět dokonce až 300 tisíc řemeslníků. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků