Hlavní obsah
Podporu podnikání a zjednodušování legislativy si současná vláda vytyčila jako jednu ze svých priorit. Foto: Profimedia.cz

V podpoře podnikání máme co dohánět

Světová banka každoročně připravuje žebříček 185 států, v němž podle deseti kritérií hodnotí, jak je v kterém státě snadné zahájit podnikání a podnikat. Jak v žebříčku dopadla Česká republika? V celkovém pořadí vypočítaném jako průměr všech kritérií je pětašedesátá, tedy na konci první třetiny seznamu.

Podporu podnikání a zjednodušování legislativy si současná vláda vytyčila jako jednu ze svých priorit. Foto: Profimedia.cz
V podpoře podnikání máme co dohánět

Kritéria jsou: zahájení podnikání, získání stavebního povolení, získání připojení elektřiny, zaregistrování majetku, získání úvěru, ochrana investorů, efektivita výběru daní, příhraniční obchodování, schopnost vymáhat závazky ze smluv, řešení insolvence.

Omezit byrokracii se zatím nedaří

„Česko nedopadlo příliš dobře například v ochraně investorů (100. místo), efektivitě výběru daní (120. místo) a zahájení podnikání (140. místo),“ vypočítává Petr Toman ze společnosti KPMG Česká republika.

Přitom snižování administrativní zátěže, podporu podnikání a zjednodušování legislativy si současná vláda vytyčila jako jednu ze svých priorit. Na konci loňského roku ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo dokonce internetovou stránku www.zjednodusujeme.cz, kam mohou podnikatelé zasílat podněty, jež ministerstvo slibuje pravidelně vyhodnocovat.

„Zatím se však nezdá, že by vláda v této oblasti příliš pokročila,“ dodává Toman. I podle průzkumu Světové banky se Česká republika proti loňsku zlepšila jen minimálně – o 1,2 procentního bodu.

V EU jsme na chvostu

„Mezi 27 členskými státy EU jsme na 23. místě – za námi se umístilo již jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Malta. Pro zajímavost: Slovensko stojí v celosvětovém žebříčku na 46. místě. Pokud chceme do Česka přilákat zahraniční investory, jistě to pro nás není dobrá vizitka,“ zdůrazňuje Petr Toman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků