Hlavní obsah
Odbory chystají velkou demonstraci za práva zaměstnanců na 16. května Foto: Radek Plavecký, Právo

Šéf odborů varoval před zneužíváním krize proti zaměstnancům

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch varoval před zneužíváním hospodářské krize proti zaměstnancům. Odboráři budou proti dopadům recese demonstrovat 16. května v Praze na Hradčanském náměstí. Protestu by se mělo zúčastnit až několik desítek tisíc lidí.

Odbory chystají velkou demonstraci za práva zaměstnanců na 16. května Foto: Radek Plavecký, Právo
Šéf odborů varoval před zneužíváním krize proti zaměstnancům

Podle Štěcha je třeba podmínky, které zaměstnanci získali v uplynulých 100 letech, nyní hájit obezřetněji než jindy. Hospodářská krize se podle něj může stát záminkou k jejich škrtání. Podle Štěcha to potvrzuje i ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas (ODS), který chce prosadit výpověď ze zaměstnání bez udání důvodů nebo smluvní sjednávání až 150 přesčasových hodin ročně bez nároku na odměnu. Zaměstnávání by to podle šéfa odborů posunulo zpět.

Štěch tak narážel mimo jiné na novelu zákoníku práce, která počítá se zkrácením výpovědní lhůty a naopak s prodloužením zkušební doby nebo třeba se zavedením diferencovaného odstupného.

Odboráři varují, že novela zákoníku práce může podnikatelům posloužit jako návod, jak zneužít krize ve svůj prospěch na úkor zaměstnanců. Na novém zákoníku jim vadí zejména údajná možnost dát pracovníkům výpověď bez udání důvodu. Podle Nečase však zákoník s ničím podobným nepočítá. O novele zákoníku práce už zřejmě rozhodne překlenovací vláda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků