Hlavní obsah

Pracující se začínají připravovat na důchod už po třicítce

Podle mezinárodního výzkumu postojů ekonomicky aktivních lidí i důchodců provedeném finanční skupinou AXA začínají pracující lidé svůj život v důchodovém věku plánovat mnohem dříve. V loňském roce začali respondenti s aktivní přípravou již ve 32 letech. Současně přestávají spoléhat na stát a stále více přebírají za své penzijní zabezpečení zodpovědnost sami.

Pracující se začínají připravovat na důchod už po třicítce

Zatímco podle výzkumu AXA Retirement Scope z roku 2004 byl průměrný věk, kdy se lidé z 15 zkoumaných zemí začínali připravovat na důchod, 38 let, v loňském roce s aktivní přípravou začali respondenti ještě před svými 32. narozeninami.

Tento aktivní přístup je doprovázen přesvědčením, že jednotlivci musí převzít zodpovědnost za svůj důchod. Tento postoj příslušníků mladších generací ostře kontrastuje s názory současných důchodců. 

"Přijetí zodpovědnosti za svůj důchod však neznamená, že by se lidé domnívali, že klesá význam role státu nebo zaměstnavatelů. I když většina lidí očekává penzijní reformy a snížení důchodových dávek, ve všech sledovaných státech zůstávají penzijní plány financované státem a zaměstnavateli základními pilíři financování důchodů." řekl Petr Žaluda, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR. 

Důchod co nejdéle

Spokojený a naplňující život ve stáří je předmětem individuálních přání a představ budoucích důchodců. Výzkum AXA Retirement Scope 2007 ukázal, že se vyskytuje nekonečná škála snů, přání a variant reality důchodu lidí různých věkových skupin. Lze z něj však také vypozorovat tendenci, že lidé si chtějí svého důchodového věku užívat co nejdéle.

Sílí také touha po relativně časném odchodu do důchodu. Ten je navíc aktivně a plánovitě připravován - i šedesátiletí a sedmdesátiletí důchodci jsou považování za dostatečně čilé a schopné vést aktivní život.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků