Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pracovat mimo kancelář může téměř polovina Čechů

Podíl lidí, kteří musí být kvůli své práci v kanceláři, loni klesl o třetinu na 54 procent. Vedle oborů, které tradičně využívají práci z domova, jako jsou IT, finanční služby či neziskový sektor, umožňují stále více práci mimo kancelář například i sektory veřejný, stavebnictví, reality a obchod. Vyplývá to z průzkumu společnosti Microsoft.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pracovat mimo kancelář může téměř polovina Čechů

Ve veřejném sektoru pravidelně pracuje z domova 29 procent respondentů, ve stavebnictví a realitách 27 procent a v maloobchodu a velkoobchodu 27 respektive 32 procent.

Vést výkonné lidi na dálku

„Rok od roku přibývá lidí, kteří mohou pracovat i mimo kancelář. Je to důsledek jak rozvoje technologií, které umožňují flexibilitu i v pozicích, kde jsme si to dříve neuměli představit, tak měnící se pracovní kultury. Stále více lidí má o flexibilní pracovní styl zájem a stále více manažerů se nebojí vést lidi i na dálku, protože chápou, že lidé mohou být výkonní, i když nesedí u svého stolu v kanceláři. Často i výkonnější,” uvedla Lenka Čábelová z Microsoftu.

Celkem 55 procent vedoucích pracovníků důvěřuje svým lidem, že jsou efektivní i mimo kancelář, další čtvrtina aspoň částečně. Nedůvěru vyjádřilo šest procent manažerů.

V evropském měřítku je celková míra důvěry podobná, 81 procent manažerů věří svým zaměstnancům, že pracují i mimo kancelář, z toho 59 procent velmi, naopak osm procent vyjádřilo nedůvěru.

Den spolupráce odkudkoli

Práci odkudkoli zavedla před několika lety například česká technologická firma Datasys.

„Vzhledem k tomu, že máme několik poboček po celé ČR, trávili naši manažeři mnoho času cestováním na různé porady a koordinační schůzky. S využitím moderních metod jsou schopni komunikovat se zbytkem týmu z místa, kde se zrovna nacházejí, a nemusí nikam chodit nebo jezdit. Tento způsob je mnohem efektivnější, ale přináší i větší kreativitu zaměstnanců a více nápadů,” řekl obchodní ředitel Datasysu Martin Novák.

Jako příklad uvedl zakladatele firmy, svého otce Miloslava Nováka, který do kanceláře dochází sporadicky a podnik řídí ze Švýcarska nebo ze Šumavy. Díky možnosti pracovat mimo kancelář se Datasys stal zajímavým zaměstnavatelem pro mladé lidi, počet uchazečů vzrostl o čtvrtinu.

Průzkum Microsoftu se uskutečnil v 19 evropských zemích včetně ČR, kde sebral odpovědi od 1000 respondentů. Společnost na čtvrtek 21. září již popáté vyhlásila Den spolupráce odkudkoli. Letošního ročníku se zúčastní v Česku 73 firem. Vedle Microsoftu a Datasysu například O2, Innogy, LMC, IT Mainstream technologies, AXA ČR, CBRE, Xerox nebo CPI Property Group.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků