Trh by podle Mračka potřeboval ještě více absolventů rybářské školy. „Myslíme si, že důvod je prostý, u nás se rybáři vyučí v tříletém oboru, pak pokračují ve dvouletém. A pokud v něm všechno zvládnou, včetně maturity, tak jsou plnohodnotnými odborníky pro rybářské provozy. Takových odborníků máme strašně málo, je o ně obrovský zájem, protože projdou praxí,” řekl.

Spolupráce se zahraničními školami

Uplatnění najdou absolventi školy v ČR, velký zájem je o ně i v zahraničí. Pracují ve zpracovnách ryb v Německu, na jezerech ve Švýcarsku, jeden je v Norsku.

„Máme je roztroušené po celé Evropě. Je to i tím, že máme zahraniční spolupráci s pěti školami; v Norsku, na Slovensku, ve Francii i Portugalsku, teď rozvíjíme velice dobrou spolupráci s Německem. Ve druhém ročníku máme aktuálně žáka z Rakouska, o náš obor je veliký zájem,” podotkl Mraček. Řada studentů podle něj pokračuje ve studiu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Nové budovy

Škola má 260 žáků. Zatímco před deseti lety neměla dostatek zájemců, nyní se dostala na nejvyšší číslo za posledních 12 let. Před časem získala škola dvě budovy bývalé obchodní akademie v Třeboni. Jednu z nich za 20 miliónů přestavěla na internát s dvoulůžkovými pokoji pro 64 žáků. Z druhé budovy bude škola.

Stavební práce budou stát 42,6 miliónu, vybavení šest miliónů korun, hotovo má být do října 2018. „Budova byla dvoupatrová, půjdeme o patro nahoru, bude tam centrální přístavba, bezbariérovost, vodní příkop kolem,” řekl ředitel školy Aleš Vondrka.

Laboratoře a simulace průtoků vod

Škola, jež vznikla v roce 1951, nabízí od roku 2008 i maturitní obor vodohospodář. „Mají o něj veliký zájem dívky, které se zajímají o životní prostředí, biologii, geologii a meteorologii,” uvedl Mraček, který ve škole pracuje od roku 1978.

Expozice Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni na českobudějovickém veletrhu Vzdělání a řemeslo.

Expozice Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni na českobudějovickém veletrhu Vzdělání a řemeslo.

FOTO: Václav Pancer, ČTK

Předměty jako pedologie, meteorologie či hydrologie zde učí i pedagogové z Jihočeské univerzity.

Škola má chemické i biologické laboratoře či pitevny ryb. Jednou z posledních velkých investic do vybavení byly přístroje za tři milióny korun dovezené z Velké Británie pro hydrologickou učebnu. „Simulují nám průtoky vod, tlaky vod, sedimenty. Tím se trochu pyšníme,” řekl Mraček.

Na veletrhu Vzdělání a řemeslo je asi 120 vystavovatelů včetně 60 středních škol a učilišť a přes deset velkých zaměstnavatelů regionu. Akce, jež loni přilákala 7650 lidí, potrvá do 24. listopadu. Stánky zde mají i firmy Robert Bosch, Motor Jikov, Viscofan, Kern-Liebers, Ege, Linde Pohony, Eaton, Engel, Jihostroj či Koh-i-noor Hardmuth.

Veletrh probíhá v rámci Evropského týdne odborného vzdělávání, který nabízí i další akce. [celá zpráva]