V loňském roce počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl za celý rok o čtyři tisíce.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?
Po zavedení EET jistě dojde k úbytku počtu živnostníků. Nebude to však nijak zásadní číslo.Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (170 000) a v krajích Středočeském (136 000) a Jihomoravském (110 000).

Podnikáním se živí necelých 600 tisíc lidí

Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) stoupl o 12 000 na 591 000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, pro něž podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o 2000 na 406 tisíc.

Nyní se čeká, co s těmito čísly udělá blížící se elektronická evidence tržeb (EET). „Vlivem zavedení EET jistě dojde k úbytku počtu živnostníků. Nebude to však nijak zásadní číslo. Myslím, že svou živnost položí několik tisíc lidí. Vůči celkovému počtu OSVČ to není možná mnoho, ale když to porovnáme s nejohroženějšími obory, jako jsou pohostinství, maloobchod a řemesla, pak ten podíl bude již větší,“ řekl Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem září 689 tisíc OSVČ, o 26 tisíc více než v roce 2015. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 91 tisíc osob.

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností nebo si sami vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci podle makroekonomů na ekonomiku země takový vliv jako právě v Česku.