Nenahradí klasické kongresy například videokonference? Přece jenom tradiční kongresy stojí firmy velké peníze.

Pokud získáváte informace jen z internetu, z vědeckých časopisů nebo pomocí videopřednášky, tak vám chybějí emoce. Právě ty ovšem pomáhají danou informaci hodnotit. To je důvod, proč moderní technologie nikdy nenahradí zcela klasické setkání tváří v tvář. Svoji oblíbenou hospůdku také nebudete navštěvovat on-line.

Kongresy se ale musí samozřejmě inovovat. Běžné jsou hybridní konference, kdy část konference probíhá v kongresovém centru, ale jsou k ní připojeni i vzdálení účastníci z celého světa. Za méně času se toho musí více stihnout. Z velkých akcí se také odštěpují více odborné, specializované konference.

Jak je na tom Evropa z hlediska pořádání kongresů?

Podíl Evropy je dlouhodobě největší, byť mírně klesá. Zatímco na začátku 90. let byl podíl Evropy asi 60 %, dnes jsme na 54 %. Roste Asie a Blízký Východ, zvyšuje se i podíl Latinské Ameriky.

V Evropě se pořádá přes šest tisíc kongresů a konferencí ročně. Účastní se jich zhruba 3,7 miliónu lidí. Evropské kongresy každopádně patří mezi největší akce na světě.

Která města jsou pro kongresy celosvětově nejvýznamnější?

O pozici světové jedničky dlouhodobě soutěží Paříž (204 konferencí za rok 2013), Madrid (186) a Vídeň (182), následují Barcelona a Berlín. Praha je na 11. místě se 121 konferencemi. Za námi jsou například Amsterdam a Dublin.

Česká republika je zároveň na celosvětové 26. pozici nejvýznamnějších kongresových pořadatelů. Praha zlepšuje dlouhodobě svou kvalitu služeb, má velmi solidní nabídku hotelového ubytování, například v počtu hotelových pokojů dokonce předčíme Vídeň (s výjimkou kapacity pětihvězdičkových hotelů).

Konal se zde například X. mezinárodní dermatologický kongres, 61. mezinárodní astronautický kongres, kongres WPA – Světové psychiatrické asociace, světový kongres praktických lékařů (WONCA), kongres EFIM – Evropské federace interní medicíny.

Kolik se v kongresech u nás otáčí peněz?

Objem kongresového průmyslu není přesně spočítán. Odhaduje se, že v kongresovém průmyslu v ČR se otočí čtyři až sedm miliard korun ročně. Jen z pronájmů ve všech typech konferenčních zařízení jsou tržby kolem 1,4 miliardy korun za rok.