Pokud by se kritický scénář naplnil, nezaměstnanost na severu Moravy a ve Slezsku by vyskočila až na 10,6 procenta; o práci by tak přišlo až 12 756 lidí. Celkem by v regionu bylo bez práce přes 94 tisíc lidí.

Bez práce je na Ostravsku přes 82 tisíc lidí

V současnosti přitom eviduje Krajský úřad práce Ostrava přes 82 tisíc uchazečů o zaměstnání. Úřad práce slibuje, že lidem, kterým hrozí propuštění, pomůže. Chystá proto finanční podporu projektů zaměřených na návrat zaměstnanců na pracovní trh, ale také zbrusu nový pilotní projekt, v jehož rámci by odborníci s lidmi pracovali ještě v době, kdy budou zaměstnaní.

Stoupá napětí a nejistota

„Přijela jsem proto, že v tomto kraji stoupá napětí a nejistota na trhu práce kvůli ohlášenému možnému hromadnému propouštění tří velkých zaměstnavatelů, což jsou společnosti Evraz Vítkovice Steel, OKK Koksovny a Důl Paskov, který patří společnosti OKD,“ sdělila novinářům generální ředitelka Bílková.

Dodala, že v žádném případě úřad nechce na tuto situaci reagovat až ve chvíli, kdy nastane. „Jsme už nyní připraveni přesunout finanční prostředky z projektů hrazených z evropského sociálního fondu do projektů, které se úspěšně v Moravskoslezském kraji daří realizovat a které mají šanci pomoci při řešení té hrozící situace,“ vysvětlila Bílková s tím, že pomůže také nový poradenský projekt.

„Chceme jej vytvořit v co nejkratší době. Jde o to, že odborníci budou s lidmi ohroženými propouštěním pracovat ještě v době, kdy jsou v pracovním poměru. Aby měli jasnou představu o tom, co by eventuálně po propuštění mohli dělat.“

OKK Koksovny propouštění nechystají

Společnost OKK Koksovny se ale proti informaci Bílkové ohradila. Propouštění svých zaměstnanců neplánuje, a ani žádné propouštění neoznámila na úřad práce. „Jak jsme tento týden informovali, ze strany NWR úspěšně pokračuje proces prodeje OKK Koksovny. Společnost NWR jedná s několika vážnými zájemci, kteří jasně deklarovali svůj zájem na pokračování provozu koksoven.“ řekl Právu zástupce firmy Vladimír Bystrov.

Totéž v průběhu dne přiznal i Úřad práce. „V průběhu dne jsme se s potěšením dozvěděli, že v OKK Koksovny se žádné masové propouštění nechystá a snižovaní počtu zaměstnanců tím pádem nehrozí,“ sdělila mluvčí Kateřina Beránková.