ČHV posuzoval od března do června 500 inzerátů s volnými místy a v březnu a dubnu také 500 inzerátů s byty, domy a nebytovými prostory na vybraných webech.

Výbor se zaměřil na inzeráty na serveru www.prace.cz. Ve stejném znění se pracovní nabídky podle autorů průzkumu objevují i na dalších webech. Už jejich členění na portálu je podle ČHV zavádějící.

Některé kategorie omezují pracovní příležitosti jen na ženy - například "Administrativa - asistentka, fakturantka" či "Služby - kadeřnice, kosmetička/vizážistka". Třídění tak může přispívat k nevhodnému zadání textu inzerátu.

Diskriminace cílí na věk a pohlaví

"K nejčastějším důvodům diskriminace stále patří věk a pohlaví. Inzeráty jsou formulovány tak, že například starší či mladší uchazeče nebo ženy či muže mohou odradit od toho, aby se na avizovanou pozici hlásili," Ľubica Turzová z ČHV.

Připomněla, že rozsáhlý průzkum provedl loni úřad ombudsmana. Posuzoval tehdy na 12.000 inzerátů a téměř 17 procent z nich zásadám rovnosti neodpovídalo.

Realitní kanceláře nechtějí děti a cizince

Nabídky nemovitostí od realitních kanceláří i jednotlivců sledoval výbor na portálech www.sreality.cz a www.bezrealitky.cz. Projevy diskriminace našel u pěti procent inzerátů. Všechny se týkaly bytů.

Nejčastěji se opakovaly požadavky, že by zájemci měli být bezdětní nebo měli mít maximálně jedno dítě či že by neměli být cizinci. Podle ČHV se ale nerovný přístup objevuje, i když je text bezvadný.

"K diskriminaci zájemců o pronájem dochází zejména z důvodu etnicity či státní příslušnosti. Realitní kanceláře nijak nezjišťují například majetkové možnosti zájemce, ten je odmítnut pouze na základě své příslušnosti ke konkrétní národnosti nebo z důvodu cizí státní příslušnosti," uvedla Turzová.