Potvrzuje to příběh Petry Kubicové, toho času maminky na mateřské dovolené, která si nejprve jen chtěla zvěčnit první krůčky svých dětí.

Začalo to fotkami dětí

„Kouzlo fotografování jsem objevila v době, kdy jsem si začala fotit své malé děti,“ říká absolventka studia francouzštiny a společenských věd Petra Kubicová z Ostravy. Digitální fotografie se pro ni stala koníčkem, který postupně logicky vyústil v zájem o hlubší znalosti tajů fotografie.

První praktické zkušenosti z focení tedy podpořila absolvováním kurzu portrétní fotografie v Praze. Od března do května 2012 na něj navázala absolvováním vzdělávacího programu Photoshop na Obchodní akademii v Opavě.

Školy jako centra celoživotního učení

Škola se vytvořením a praktickým ověřením kurzu s prvními účastníky zapojila do rozsáhlého projektu ministerstva školství UNIV 2 KRAJE, jehož cílem je přeměnit více než 300 středních odborných škol v ČR v centra celoživotního učení.

Skladba zájemců o opavský kurz Photoshopu dokládala široký záběr fenoménu fotografie. Mezi téměř dvěma desítkami účastníků byli totiž aktivní pedagogové, pracovníci z úřadů, ale i senioři.

Kurz dokončili všichni účastníci

O tom, že vstup do vzdělávání nebyl pro účastníky zklamáním, svědčí i pohodová atmosféra kurzu, z něhož neodpadl ani jediný z těch, kdo do něj vstoupili.

„Naopak, docházka byla stoprocentní − třeba senioři se na výuku doslova těšili, anebo dámy z úřadu, které končily v práci v 15 hodin, dobíhaly na kurz už deset minut po patnácté,“ usmívá se Kubicová.

Opavský kurz Petře pomohl zlepšit se v tom, co ji na fotografii vždy zajímalo – ve fotomontáži a zpracování fotek ve vrstvách. A tak má Petra Kubicová jasno: fotografování se hodlá věnovat po mateřské dovolené profesionálně.